W jaki sposób efektywnie sprzedać mieszkanie?

Wiele osób w pewnym momencie swojego życia decyduje się na sprzedaż mieszkania. Może wynikać to z różnych powodów, jednak najczęściej jest to po prostu zmiana miejsca zamieszkania. Czasami dochodzi do sytuacji, w której konieczna jest sprzedaż zalegającej nieruchomości z powodu potrzeby jednorazowego „zastrzyku dużych pieniędzy”. Niezależnie od pobudek należałoby właściwie przygotować lokum, aby transakcja przebiegła w możliwie jak najkrótszym czasie. Istnieje kilka ważnych aspektów, które trzeba wziąć wtedy pod uwagę. Warto skupić się na przebiegu oglądania wnętrza przez zainteresowanych, schludności pomieszczeń, a przede wszystkim odpowiednim ogłoszeniu. To właśnie ono przyciąga ludzi.

Mieszkanie

Przedstawienie oferty w chaotyczny sposób, brak zdjęć lub zła ich jakość może zniechęcić potencjalnych kupców do rozpoczęcia jakichkolwiek negocjacji. Opis powinien zawierać najważniejsze informacje o mieszkaniu oraz lokalizacji. Należy przedstawić wszelkie możliwe korzyści płynące z położenia nieruchomości jak np. niewielka odległość do sklepu, przystanku autobusowego lub tramwajowego, placu zabaw, szkoły czy przedszkola. Rodziny z dziećmi, ze zwierzętami dodatkowo docenią tereny zielone w pobliżu. Nie można jednak przesadzić i koloryzować rzeczywistości. Większość fałszywych danych wyjdzie dość szybko, przez co właściciel znacznie straci w oczach zainteresowanych i nadszarpnie swoje dobre imię. Trzeba również dobrać odpowiednio portal, na jakim to ogłoszenie się umieszcza. Warto postawić na popularne witryny, na które zagląda wiele osób.

Co zrobić, aby mieszkanie wyglądało atrakcyjnie?

Przystosowanie nieruchomości do sprzedaży wcale nie musi wiązać się z ogromnymi kosztami. Aby wywrzeć dobre pierwsze wrażenie, bo to ono jest w większości przypadków najważniejsze, często wystarczy przeprowadzić drobne prace. W ten sposób poprawi się estetykę lokum, a więc i jego atrakcyjność. Jedną z rzeczy, na które warto zwrócić uwagę będzie pomalowanie ścian. Jeśli mieszkanie nie ma konkretnego stylu, warto wybrać najbardziej klasyczny kolor – biały. W ten sposób najłatwiej trafić w gust potencjalnych kupców. Istotną zmianą może być także wymiana gniazdek i włączników światła, nowe zdecydowanie będą się prezentować lepiej niż stare.

Zaleca się także dokręcić wszelkie luźne elementy – karnisz, zamki w drzwiach, zawiasy w szafkach kuchennych. Wszystkie te drobne zabiegi mogą wpłynąć na korzyść sprzedającego. Kolejne ważne zadanie, o którym należy pamiętać to oczyszczenie mebli, półek z wszelkich drobiazgów czy rzeczy prywatnych. Co prawda nie powinno się zostawiać pustej przestrzeni, lecz zaleca się ją odświeżyć. Ogólna czystość jest również bardzo istotna. Sprzedaż mieszkań i wstępne oględziny powinny być poprzedzone dokładnym odkurzeniem, starciem kurzy, umyciem podłogi i okien. Z pewnością powinno się zainwestować również odświeżacze powietrza. Odrzucający zapach na wejściu może zniechęcić wiele osób.

Czy pośrednik przyśpieszy sprzedaż mieszkania?

Jakość i schludność mieszkania to nie jedyne ważne aspekty, na jakie zwracają uwagę potencjalni kupujący. Nasi agenci używają niepozornych, lecz bardzo przydatnych technik sprzedaży Dzięki temu sprzedaż mieszkań nawet na terenie Warszawy – ogromnej aglomeracji miejskiej nie będzie niczym trudnym. Chcąc sprzedać lokum, warto zdecydować się na pośrednika, który ma odpowiednie kwalifikacje. W internecie jest wiele informacji na ten temat, w związku z czym nawet gdy nie jest się pewnym, można o tym poczytać. Agenci nieruchomości w większości przypadków są doświadczeni w tej dziedzinie, mają za sobą już kilka, lub przynajmniej kilkanaście zrealizowanych sprzedaży.

Doskonale wiedzą, w jaki sposób sformułować ogłoszenie – co w nim zawrzeć, jak przedstawić zdjęcia itp. Ich wiedza dotyczy także wszelkich formalności, czyli najtrudniejszej części transakcji dla wielu osób. Decydując się na pomoc odpowiedniego biura nieruchomości sprzedaż przeważnie staje się szybsza i na pewno prostsza, ponieważ większość obowiązków leży po stronie osoby zatrudnionej. Należy do tego także kontakt z potencjalnymi kupującymi, organizacja oględzin i obecność przy tym. W kolejnym etapie pośrednik sporządza należyte umowy, sprawdza, czy żadna ze stron nie ma obciążających zobowiązań, które uniemożliwiłyby zakup mieszkania. Wybierając taką opcję pomocy należy zwrócić uwagę na opinie dotyczące danej firmy, jak we wszystkich specjalizacjach znajdą się osoby bardziej i mniej rzetelne.