Czy warto zainwestować w mieszkanie w Warszawie?

Posiadanie własnego M. to marzenie wielu, szczególnie młodych, osób. Co zwykle decyduje o zakupie mieszkania? Niewątpliwie jednym z głównych czynników jest chęć posiadania swojego miejsca na Ziemi, w którym każdy czuje się dobrze i może się realizować w wielu dziedzinach życia. Kiedy już zapadnie decyzja o samej inwestycji, zaczynają nasuwać się kolejne pytania. Mianowicie, jakie miasto będzie najlepszym wyborem? Kolejne rozterki dotyczą wyboru konkretnej dzielnicy, obecności terenów zielonych, komunikacji miejskiej czy sklepów. Osoby planujące powiększenie rodziny biorą pod uwagę także bliskość żłobka, przedszkola lub szkoły. Nie bez znaczenia w tym wszystkim jest oczywiście metraż mieszkania, rozmieszczenie pomieszczeń, nasłonecznienie, piętro oraz widok z okna. I wreszcie cena – uzależniona od wymienionych wcześniej czynników, stanowi jednak główną determinantę wpływającą na decyzję o zakupie własnego M.

Mieszkania w stolicy – na co zwraca się uwagę przy ich wyborze?

Jeśli chodzi o mieszkania w Warszawie, jej poszczególne dzielnice charakteryzują się różnym poziomem życia, a co za tym idzie, ceną czterech kątów. Niemniej, ranking z 2017 roku wyróżnia 2 najbardziej atrakcyjne rejony dla przyszłych inwestorów – Wilanów i Śródmieście. Jest to jednak ogólna klasyfikacja uwzględniająca m.in. bezrobocie, liczbę przychodni czy też osób prowadzących działalność gospodarczą. W zasadzie nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, gdzie najlepiej zamieszkać w Warszawie. Każdy jej region posiada złe i dobre strony. Istnieje również wiele różnorakich czynników decydujących, takich jak poziom bezpieczeństwa. Istotny jest także wiek produkcyjny przyszłego właściciela, czas dojazdu do centrum, oferta kulturalna i edukacyjna czy hałas. Co do ceny, zależy ona w dużej mierze od: stopnia wykończenia mieszkania i jego nasłonecznienia oraz umiejscowienia lokalu w zabudowaniu. Co więcej, koszt jednego metra kwadratowego jest najwyższy w Polsce. To nie oznacza jednak, że mieszkania w Warszawie nie są przeznaczone dla mniej zamożnych inwestorów. Najważniejsze jest to, by skrupulatnie określić swoje oczekiwania.

Mieszkania w Warszawie - widok na Centrum 

Czy warto korzystać z usług biura nieruchomości?

Szukać mieszkania można albo na własną rękę, albo z pomocą specjalistów w tym zakresie. Kupno własnych czterech kątów to duże wyzwanie formalno-prawne, dlatego lepiej jednak zdać się na biuro nieruchomości. Wsparcie wykwalifikowanych pośredników to przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa oraz oszczędności czasu. Profesjonalistom nie umknie żaden niuans prawny czy próba oszustwa. Agent przygotowuje bowiem najlepsze dla klienta oferty. Nie tylko dokładnie sprawdzi wiarygodność drugiej strony. Uwzględni również wszelkie potrzeby i oczekiwania inwestora, co z kolei pozwala ograniczyć niepotrzebny stres związany z samodzielnym przeszukiwaniem ogłoszeń lub oglądaniem mieszkań, które nie spełniają wszystkich kryteriów. Pośrednik takiego biura daje ponadto szansę na szybką i korzystną transakcję.

Wszystko to wiąże się natomiast z wygodą, a ściślej brakiem zmartwień inwestora o procedury, formalności oraz stan prawny mieszkania w księgach wieczystych czy wspólnocie mieszkaniowej. Nie sposób pominąć profesjonalnego doradztwa. Doświadczony agent nieruchomości podpowie, który lokal będzie wymagał remontu. Wesprze również w negocjacjach dotyczących ceny. Coraz częściej w zakresie usług agencji nieruchomości jest także pomoc w uzyskaniu kredytu hipotecznego, co w konsekwencji pozwala oszczędzić nawet znaczną kwotę pieniędzy na transakcji. Indywidualne podejście, czyli troska o klienta, umożliwia natomiast rozpoznanie jego potrzeb, budowanie relacji, a co za tym idzie, efektywne działanie w jego interesie. Jeśli dodać do tego znajomość trendów i technik marketingowych, daje to gwarancję zrealizowania celu, jakim jest wymarzone mieszkanie na własność.

Czy inwestycja w warszawskie nieruchomości to wciąż dobra lokata kapitału?

Kupno mieszkania nie zawsze jest równoznaczne z zamieszkaniem w nim. Coraz więcej osób decyduje się bowiem na inwestowanie w nieruchomości przeznaczone później pod wynajem lub biznes. Choć inflacja i pandemia wprowadziły dużą niepewność na rynku, odpowiednia analiza oraz weryfikowanie aktualnych informacji, chociażby na temat zmian mediany cen mieszkań, może pomóc w podjęciu decyzj. Warto podkreślić, że mimo wszystko nadal jest to inwestycja długoterminowa i rentowna.

Eksperci zgodnie twierdzą, że mieszkania wystawione na sprzedaż to dla inwestorów szansa na uzyskanie solidnej lokaty kapitału. Sytuacja geopolityczna powoduje obecnie, że oszczędności zgromadzone na koncie bankowym nie procentują. Co więcej, wysokie ceny lokali i materiałów budowlanych sprawiają, że ludzie coraz częściej rezygnują z zakupu własnego M. Dobrze jest więc zainwestować pieniądze w nieruchomości zlokalizowane w dużych miastach, takich jak Warszawa. W nich zawsze znajdzie się popyt na wynajem przez studentów, turystów, a także osoby pracujące lub prowadzące własną działalność.

Przygotowując ofertę pod wynajem, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Na początku warto określić docelową grupę osób, do których jest ona skierowana. Dobrze jest następnie rozpoznać ich potrzeby oraz sytuację dotyczącą popytu. To z kolei pomoże stworzyć atrakcyjną propozycję uwzględniającą m.in. wysokość czynszu wraz z pozostałymi opłatami, lokalizację oraz standard mieszkania. Nie ulega wątpliwości, że w Warszawie warto inwestować w nieruchomości znajdujące się w pobliżu komunikacji miejskiej, lokali użytkowych, a także terenów zielonych czy placów zabaw.