Czy plany zabudowy mają wpływ na rodzaj terenu?

Budowa własnego domu jest dość trudna do zrealizowania. Trzeba nie tylko poświęcić temu dużo uwagi i czasu, ale przede wszystkim znaleźć środki. Koszty często są ogromne, jednak satysfakcja z posiadania własnej posiadłości jeszcze większa. Aby mieszkało się w niej komfortowo, trzeba wybrać odpowiedni rodzaj gruntu. Ważna jest bowiem nie tylko dogodna lokalizacja. Istnieje szereg innych aspektów, które należy wziąć pod uwagę przed nabyciem terenu.

budowa domu

To, jakie wymagania powinien spełniać grunt, uzależnione jest w dużej mierze od zabudowy, jaką inwestor ma w planach postawić na działce. Wiele osób szuka ziemi nie tylko z przeznaczeniem na budowę domu, ale również w celach inwestycyjnych. Będzie to na przykład agroturystyka. W takim wypadku zarówno warunki, jak i dokumentacja będą się różniły od kryteriów branych pod uwagę przy działkach budowlanych. Na co należy zwrócić uwagę, decydując się na taką inwestycję?

Kupno działki, a budowa domu

Internet jest pełen ofert dotyczących handlu nieruchomościami. Jednak równie łatwo znaleźć mnóstwo ogłoszeń przedstawiających działki budowlane na sprzedaż. W związku z tym, wbrew pozorom, niełatwo wybrać odpowiedni teren, który sprosta wszystkim wymaganiom. W tej sytuacji warto sięgnąć po pomoc agenta nieruchomości mającego spore doświadczenie w sektorze zarówno kupna, jak i sprzedaży działek, domów czy mieszkań. Z pewnością doradzi, co należy wziąć pod uwagę lub nawet przedstawi proponowane oferty.

Na pewno kluczową rolę odegra liczba hektarów. Duża działka jest marzeniem wielu osób, jednak trzeba mieć na uwadze, że pielęgnacja takiej powierzchni może być problematyczna i pochłaniać dużo czasu, a także funduszy. Warto też przypomnieć, że im większy teren, tym jego cena wzrasta. Kolejnym ważnym aspektem okaże się podłączenie mediów do działki. Będzie to nie tylko prąd, ale i woda czy przyłączenie do miejscowej oczyszczalni ścieków. Nie można również zapomnieć o drodze dojazdowej – bez niej dojechanie do posesji byłoby utrudnione, zwłaszcza zimą.

Działka budowlana na sprzedaż

Działka pod inwestycję – co warto wiedzieć?

Wbrew pozorom znalezienie dobrej działki inwestycyjnej jest jeszcze trudniejsze, niż budowlanej. Ważne są nie tylko kwestie wpływające na jej atrakcyjność, ale i formalności, które zapewniają, że zakup przebiegnie bezpiecznie. Tego typu działki na sprzedaż powinny być odpowiednio uzbrojone tak, jak w przypadku budowlanych. To duże ułatwienie dla inwestorów, ponieważ pomoże ograniczyć dodatkowe koszty, które obciążają budżet.

Istotny okaże się także miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, czyli akt prawa miejskiego – określa on warunki zabudowy. Zazwyczaj ustala się go na podstawie zabudowań wokół zakupionego terenu, dlatego prawdopodobnie niemożliwe będzie postawienie np. wysokiego biurowca wśród domów jednorodzinnych. Bez niego nie uzyska się pozwolenia na budowę, zatem ten dokument jest bardzo ważny. Nie można zapomnieć też o księdze wieczystej, która zawiera między innymi informacje na temat tego, czy teren nie jest w żaden sposób obciążony.

Działki siedliskowe – co warto wiedzieć?

Ten rodzaj terenu może zainteresować szczególnie rolników. Siedliskowe działki przeznaczone są do zabudowy zagrodowej, czyli związanej z gospodarstwem rolnym. To dość specyficzny rodzaj ziemi, przez co nie każdy się na niego decyduje. Takie działki często położone są w atrakcyjnej lokalizacji, w związku z czym mogą przyciągać wielu inwestorów. Dodatkowym atutem jest fakt, że można przemienić je na grunt budowlany za pośrednictwem odpowiednich dokumentów, choć nie jest to możliwe w każdym przypadku.

Działki siedliskowe często nie posiadają dostępu do mediów czy drogi publicznej, zatem nie wszyscy będą chcieli się nimi zainteresować. Może być zabudowana wyłącznie przez rolników, co znów ogranicza możliwości inwestorom. Niemniej jednak osoby posiadające rolę zdecydowanie mogą skorzystać na zakupie takiego gruntu. Warto wspomnieć, że aby uzyskać zgodę na wybudowanie jakichkolwiek budynków na takiej działce, muszą być one uwzględnione w planie zagospodarowania przestrzennego. Jeśli nie będzie tam takich informacji, budowa może okazać się niemożliwa.