Co zrobić, aby sprzedać dom?

Problem ze sprzedażą domu jest znacznie większy niż w przypadku mieszkania. Dzieje się tak za sprawą tego, że wiele rodzin woli wybudować budynek od zera według własnych oczekiwań i preferencji. Kupno domu przygotowanego przez dewelopera jest zazwyczaj znacznie droższe niż budowa i wykończenie go od podstaw, dlatego nie każdy może sobie na to pozwolić. Oczywiście nie należy to do zadań niemożliwych – po spełnieniu kilku najważniejszych zasad mogących pozytywnie wpłynąć na tempo sprzedaży oraz uzbrojenia się w cierpliwość można dokonać transakcji bez strat z tytułu zgadzania się na zaniżoną cenę, która wyszła przy negocjacjach z zainteresowanym.

Najważniejszym krokiem będzie przygotowanie odpowiednio ogłoszenia, czym zajmie się pośrednik. Przejrzysta treść, wszelkie niezbędne informacje to połowa sukcesu. Dobrej jakości zdjęcia również pozytywnie wpłyną na potencjalnych chętnych. Następnie podejmie on niezbędne kroki w celu właściwej wyceny przez biuro nieruchomości na podstawie umowy pośrednictwa. Skupi się również na tym, aby efektywnie wypromować ogłoszenie za pośrednictwem portali i mediów tradycyjnych. Uwzględni przy tym ich popularność wśród osób poszukujących domów o podobnej charakterystyce. Dzięki temu prawdopodobieństwo szybkiej sprzedaży znacząco wzrośnie.

Czym jest wirtualny spacer?

W dobie tak rozwiniętej technologii sposobów na wypromowanie sprzedawanego mieszkania jest wiele. Wcześniej jedyną metodą było wystawienie anonsu w gazecie, teraz istnieją portale społecznościowe, strony internetowe oraz przeznaczone do tego specjalne aplikacje. To głównie je przeglądają osoby chcące podjąć taką inwestycję, więc zdecydowanie powinno znaleźć się tam przejrzyste ogłoszenie o sprzedaży domu! Należy pamiętać, aby do każdego z nich dołączyć kontakt w postaci numeru telefonu lub maila. Kolejną opcją, która może zachęcić kupujących, jest tak zwany spacer wirtualny.

To nowoczesna możliwość zaprezentowania budynku zarówno od wewnątrz, jak i zewnątrz, a także okolicy, w jakiej się znajduje. Domy zazwyczaj są bardziej przestrzenne niż mieszkania, dlatego dzięki tej funkcji ciekawie się je pokaże. Oczywiście nie zastąpi to obejrzenia lokum na żywo, ale jest dodatkowym sposobem na zachęcenie potencjalnych nabywców. Taka opcja zapewnia obejrzenie wnętrza w sposób rzeczywisty – można dowolnie się przesuwać, przybliżać obraz, oddalać i obracać go nawet o 360 stopni z zachowaniem odpowiedniej jakości. To rodzaj interaktywnej prezentacji, która powstała dzięki wykonaniu zdjęć sferycznych – mają one nieograniczony kadr, przedstawiają wszystko, co dzieje się wokół obiektywu.

Czy biuro nieruchomości może pomóc w sprzedaży?

Agent nieruchomości jest zawodem cenionym w obecnych czasach przez wiele osób. Jego rola nie ogranicza się tylko do pośrednictwa przy obrocie nieruchomości. Często pomaga także w zdobyciu kredytu, załatwieniu wszelkie formalności związane ze sprzedażą czy wynajmem. Dodatkowo oferują nie tylko wsparcie w przeprowadzeniu transakcji, ale także podczas kupna. Biuro nieruchomości działa na prostej zasadzie – zatrudniony pośrednik robi zdjęcia i zamieszcza ogłoszenie na odpowiednich portalach. Ten dzięki wyspecjalizowanej wiedzy doskonale wie, jak wykonać je w taki sposób, aby wyglądały zachęcająco i co zawrzeć w treści. Są odpowiedzialni także za kontakt z zainteresowanymi, dzięki czemu właściciel nie musi martwić się telefonami ze strony niezdecydowanych osób, które tylko niepotrzebnie zajmują czas.

Biuro nieruchomości to wygodna i bezpieczna forma transakcji dla obu stron. Specjalista przeprowadza rozeznanie sprawdzając między innymi czy dom nie został obciążony żadnymi nieuregulowanymi spłatami, hipoteką, kredytem – podobnie z kupującym. Właściciel i nabywca spotykają się właściwie jedynie przy podpisaniu umowy. Należy jednak pamiętać, że każdy agent nieruchomości pobiera prowizję od sprzedaży, jego usługi nie są bezpłatne. W zależności od firmy jest to średnio 2-5%. Nie warto wybierać biura z najtańszą ofertą, ponieważ istnieje ryzyko, że powierzona im praca nie zostanie wykonana należycie, a dom przez długi czas nie znajdzie nowego właściciela.