Co musisz wiedzieć przed zakupem gruntu lub nieruchomości?

Choć ofert jest wiele, kupno własnego gruntu lub nieruchomości z pewnością nie należy do łatwego przedsięwzięcia. Trzeba nie tylko sprecyzować swoje wymagania, ale również odpowiednio weryfikować sprzedawców, aby nie dać się nabrać na nieuczciwe propozycje. Kolejnym etapem będzie dokładne zapoznanie się z treścią rozmaitych dokumentów, co dla wielu osób może być skomplikowane i uciążliwe. Ważne, aby przy ich kompletowaniu nie popełnić żadnego błędu. Co więcej, weryfikacja pochłania niekiedy dużą ilość czasu. W takich sytuacjach warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, jakim jest agent nieruchomości.

duży dwupiętrowy dom

Ten pomoże nie tylko w formalnościach, ale również wesprze klienta na etapie poszukiwań odpowiedniego terenu czy lokum. W ofertach biur nieruchomości często są różnorakie ogłoszenia dotyczące sprzedaży działek lub domów i mieszkań, w związku z czym warto się z nimi zapoznać. Decydując się na zakup z takiego źródła, można mieć pewność, że inwestycja jest bezpieczna i nikt nie będzie próbował zadziałać na niekorzyść kupującego. Sytuacja może wyglądać zupełnie inaczej, gdy robi się to na własną rękę – wtedy istnieje większe ryzyko nieuczciwej transakcji.

Weryfikacja obiektu i sprzedającego

Weryfikacja zarówno obiektu, który chce się zakupić, jak i sprzedawcy to bardzo ważny etap, na którym już można mieć pewność, że podejmowana inwestycja jest bezpieczna i nie obciąży kupującego żadnymi dodatkowymi kosztami z tytułu zatajonych informacji. Należy wiedzieć jednak, co trzeba sprawdzić, dlatego warto skorzystać z oferty, jaką dysponuje biuro nieruchomości. Agent upewni się, że grunt czy budynek nie został obciążony żadnymi zadłużeniami. W tym celu trzeba zapoznać się z księgą wieczystą, której numer otrzyma się od właściciela.

Jeśli ten z jakiegoś powodu nie chce udzielić takich informacji, powinno się zrezygnować z zakupu. Kolejnym ważnym aspektem jest weryfikacja rzeczywistej przestrzeni użytkowej, ponieważ ta może się różnić od powierzchni całkowitej. Należy mieć to na wadze bez względu na to, czy kupuje się mieszkaniedom lub działkę. Są również inne, z pozoru mniej istotne, kwestie, jak na przykład stan elewacji, rodzaj ocieplenia budynku, sąsiedzi czy okolica, w jakiej znajduje się działka lub zabudowanie.

Działka budowlana na sprzedaż

Położenie działki i plan zagospodarowania

Przeciętna osoba nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne może się okazać położenie budynku względem kierunków świata czy zapisy w planie zagospodarowania. Właśnie dlatego warto skorzystać z pomocy agentów. Ci często współpracują z adwokatami, architektami i innymi ekspertami mającymi pojęcie o takich sprawach. Dzięki temu ma się pewność, że przedstawione informacje rzeczywiście mają przełożenie na rzeczywistość, a tym samym inwestycja z pewnością okaże się trafna.

Dlaczego położenie budynku jest ważne? To głównie od tego zależy, ile światła dostanie się do środka, a tym samym czy latem wnętrze nie będzie się za bardzo nagrzewało. Domy nieodpowiednio usytuowane mogą mieć problem z promieniami słonecznymi. Wpadające o poranku do sypialni z pewnością będą uporczywe, dlatego należy wziąć to pod uwagę. Z kolei plan zagospodarowania powinien odgrywać ważną rolę, aby nie urządzić tarasu naprzeciwko miejsca, w którym za kilka lat ma powstać ruchliwa droga. Wtedy odpoczynek okaże się wręcz niemożliwy, nie wspominając o prywatności, która będzie bardzo ograniczona.

Biuro nieruchomości, a zakup mieszkania

Na podstawie wyżej przedstawionych informacji mogłoby się wydawać, że zakup mieszkania jest o wiele prostszy niż działki czy domu. Niemniej jednak wszelkie te kwestie dotyczą również zabudowań miejskich, tam jednak nie ma możliwości przebudowania pomieszczeń tak, aby słońce zachodziło od strony sypialni, a nie np. kuchni. Należy zatem odpowiednio zorientować się w sprawie położenia bloku względem kierunków geograficznych.

W przypadku mieszkań warto także zwrócić uwagę na jego historię, a więc do czego było wcześniej przeznaczone, jak długo posiada obecnego właściciela, a także powód sprzedaży. Jeśli są to natrętni sąsiedzi, nowym lokatorom zapewne także będą ciążyć. Trzeba również wystrzegać się sytuacji, gdy kupuje się mieszkanie po osobie, która ogłosiła upadłość konsumencką. Nietrudno znaleźć wpisy w internecie, z których można dowiedzieć się, jakie problemy mieli nabywcy w postaci np. dodatkowych kosztów i byłych właścicieli, którzy nie chcieli się wyprowadzić, ponieważ chroniło ich prawo.